מייל ביה"ס [email protected] | רח' יציאת אירופה 17, כרמל מערבי, חיפה 35827 טל' 04-8336414 פקס 04-8314595

ללכת לבית הספר ו…לשחק

29.06.2004

כתב: ברוך יעקבי

בעין הים לכבד זה משחק מנצח!

בית הספר עין הים בחיפה הוכר כבית ספר ניסויי מטעם הגף לניסויים ויזמות במשרד החינוך. הצעת הניסוי של בית הספר עברה את אישור הוועדה המחוזית ובאחרונה קיבלה את אישור הגף. בשנת הלימודים הבאה עין הים יהיה בית הספר הניסויי היחיד בעיר חיפה. בעקבות הבחירה בעין הים יועברו לבית הספר שעות לימוד ותקציב לפיתוח הניסוי.

שם הניסוי שהגה צוות המורים: "לכבד זה משחק מנצח: ילדים לומדים לשחק ומכבדים את עצמם, זולתם, למידתם". הניסוי מציע הגדרה חדשנית למושג "משחק" – המשחק לא רק כאמצעי (Game), כפי שמשתמשים בו רבות בחינוך, אלא כמאפשר חיים (Play), במובן אני משחק משמע אני קיים.
במרכז הניסוי, הנשען על רקע אקדמי, פיתוח מרחב יוצר חיים משמעותיים*, המצמיח ומטפח בו בזמן, במשולב, כישורים רגשיים, חברתיים ולימודיים.

מנהל עין הים, ברוך יעקבי: "המטרה שלנו לתת לתלמידי עין הים את כל הכלים להצלחה, להישגים. המשחק, על פי הגדרתנו, הוא חוויה טוטאלית, עולם המאפשר לתלמיד חוויות של הצלחה. הניסוי מוביל לשינוי בנוסח, כשאני התלמיד יודע לשחק אני קיים והאחר קיים, כשאני התלמיד מבין ומקיים את שפת המשחק, אני יכול ליצור תקשורת, אני מחובר אל עצמי ולחברת הילדים, וכשאני התלמיד מפתח משחקים – אני גם מקדם למידה והישגים. הניסוי משקף תהליכי שינוי שעובר בית הספר. צוות המורים מגדיר מחדש את תיכנון הלימודים ותוכניות הלימוד, ומפתח דרכי הוראה והערכה חלופיות. אנחנו כבר רואים שהמרחב הלימודי עוטף משחק מקטין גילויי אלימות ומטפח אווירה נעימה שבו יוכל התלמיד לקבל את מרב הסיכויים להצליח".

במסגרת הניסוי יוקם בבית הספר מפעלון לייצור משחקים בשיתוף התאחדות התעשיינים. קו הייצור יתחיל לפעול בשנה הבאה, בניהול התלמידים, המורים וההורים. בקו הייצור ישולבו גם תלמידי החינוך המיוחד הלומדים בית הספר, שתי כיתות של תלמידי PDD (סוג של אוטיזם, לקות תקשורתית) וכיתה לתלמידי לקויי למידה. עוד מתוכננת הקמת חממה טכנולוגית לייצור משחקים בשיתוף חברות משחק, תעשיינים ויזמים. גם המרחב הפיזי של בית הספר עובר שינוי התלמידים מבטאים את עצמם בציורי קירות, ובעתיד מתוכננים פיסול סביבתי ומשחקיות חצר שבהם ישחקו התלמידים במשחקים שייצרו. בתיכנון גם הרחבת ההיבט הדרמטי במשחק על ידי הקמת להקת תיאטרון שתעלה הצגות ותופיע בפני השכונה ומחוצה לה.

בית הספר עין הים בקרית שפרינצק, מהוותיקים בעיר חיפה, עובר תהליך של התפתחות והתחדשות. צוות המורים מעצב תפיסה עולם חינוכית עדכנית, המעמידה במרכזה את המחויבות והאחריות של בית הספר לאפשר לתלמיד חוויות של הצלחה.

* משחק = "מרחב פוטנציאלי של היווצרות חיים משמעותית", "משחק ומציאות", ד. ויניקוט ("Playing and Reality"), הוצאת עם עובד, 1995

````

כניסה למערכת
שינוי גודל גופנים
ניגודיות